Do pisania pracy magisterskiej najlepiej przygotowywać się już od pierwszych miesięcy studiów. Im szybciej zacznie się rozważanie na temat przyszłej pracy, tym więcej czasu będzie się miało na zgromadzenie materiałów potrzebnych do jej pisania. Prace dyplomowe wymagają zebrania dużej ilości treści z innych prac magisterskich na temat zbliżony lub taki sam, jak temat przyszłej pracy dyplomowej.
Naczelną zasadą każdej pracy magisterskiej jest szczegółowe zapoznanie się z tematem pracy. Wszelkie informacje znaleźć można w internecie, w bibliotekach miejskich, u wybranego promotora oraz w innych dostępnych źródłach. Im więcej zdobędzie się informacji na temat opisywanego problemy, tym lepiej będzie można rzetelniej go opisać w celu jego rozwiązania. Trzeba, bowiem przede wszystkim wiedzieć o czym się pisze.
Po zebraniu całej bibliografii można zacząć tworzenie treści pracy dyplomowej. Powinna ona być podzielona na wstęp, zawartość treściową i zakończenie. Treść w celu uporządkowania dzieli się na rozdziały i podrozdziały. Wszystko po to, aby praca dyplomowa było czytelna, a informacje w niej zawarte łatwe do odnalezienia. Cały spis treści umieścić należy na pierwszych stronach pracy dyplomowej, natomiast na ostatnich jej kartach bibliografię oraz załączniki (jeśli będą użyte w pracy).
Prace dyplomowe wymagają zebrania dużej ilości materiału nie tylko w formie pisemnych prac, ale również materiału genetycznego lub innego materiału na przykład roślinnego potrzebnego w pisaniu pracy dyplomowej. W pracy nie opisuje się tylko sam materiał, ale również sposób jego zdobycia, poprzednie miejsce jego położenia,a nawet opis jego zbioru oraz zastosowane materiału do jego analizy. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na rzetelność i wiarygodność pracy dyplomowej.