Absolwenci bardzo rzadko chwalą się tym, jak wyglądały ich prace dyplomowe bronione jeszcze na studiach. A pracodawcy coraz częściej interesują się tym, jak wyglądała działalność naukowa studentów. Dzieje się tak być może dlatego, że powstające prace dyplomowe bardzo często dotyczą praktycznych i interesujących wiadomości.
Prace dyplomowe bronione na studiach mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość zawodową absolwenta. Nowoczesne firmy szukają ludzi, którzy interesują się tym, co zbliżone jest do profilu ich działalności. Szukają oni absolwentów poprawnie wyciągających wnioski z obserwowanej przez nich materii. Dobrze napisane prace dyplomowe są więc wtedy podstawą do oceny kompetencji absolwenta.
Choć z drugiej strony, wielu pracodawców nie interesuje się działalnością naukową studentów. Są to zazwyczaj mniejsze firmy, gdzie w dzisiejszych czasach nadal nieważne jest wykształcenie i wiedza absolwentów. W takich miejscach, to jak wyglądają prace dyplomowe studentów nie ma większego znaczenia, podobnie ocena jaką mogą się oni poszczycić po ukończonych studiach.
Dla takich firm, liczy się z reguły tylko to, by wykonywać obowiązki w zgodzie z ich własnymi zasadami i standardami. Nie jest dla nich istotna innowacyjność czy też poprawność konstruowania pewnych myśli czy idei i tworzenia wniosków. Wykonują oni swoją pracę z doświadczeniem i precyzją i nie są nastawieni na nowe rozwiązania i zmiany.
Być może, wraz ze wzrastającą wartością i znaczeniem najistotniejszego kapitału - kapitału ludzkiego, w nie długim czasie wzrośnie również świadomość pracodawców. Wtedy to absolwent nie będzie miał czystej karty rozpoczynając pierwszą pracę, ale będzie on rozliczany z dotychczasowego dorobku naukowego. Do tego czasu, w większości przypadków, prace dyplomowe potrzebne są ostatni raz w dzień obrony.