Istnieje wiele uczelni, a każda z nich ogłasza wytyczne, którymi muszą się kierować studenci podczas pisania swoich prac dyplomowych.Służy to unifikacji wszystkich rozpraw naukowych pod względem wizualnym. Okazuje się, iż niemal wszystkie uczelnie stosują takie same wytyczne.
Chodzi tu o szerokość marginesów, gdzie odstęp między lewą krawędzią kartki a początkiem wersu musi wynosić 3,5 centymetra ze względu na szycie lub klejenie introligatorskie, margines prawy może wynosić nie więcej niż 1 centymetr wcięcia. Wytyczne dotyczą też stopki jak i nagłówka, gdzie umieszczamy numerację. Sama czcionka zwykle ustalona jest jako Times New Roman lub Arial, rozmiar czcionki to 12 centymetrów.
Prace dyplomowe nie mogą być zbyt szczupłe jeśli chodzi o treść, ani też opasłe, chodzi o uniknięcie zbyt lakonicznego ujęcia tematu a także o to, by wymóc na studencie podejmowanie decyzji o selekcji źródeł, narzucenie sobie rygoru, nie piszemy wszystkiego na dany temat co tylko znajdziemy, a wybieramy z rozwagą informacje.
Jeśli chodzi o wytyczne obejmujące prace dyplomowe, to oczywiście mamy obowiązek odpowiedniego sformatowania pracy, wydrukowania i oddania wersji wraz z okładką introligatorską, do kompletu musimy dołożyć identyczną wersję na nośniku CD. Nie trzeba chyba wspominać o takich wytycznych jak obowiązek pisania samodzielnego, bez zlecania takiej usługi, bez kopiowania innych źródeł nie podając tego w bibliografii.